Přednášky - kurzy, termíny pro 2018

Oblast vzdělávání
P.Č.TémaPřednášíTermínMísto
1 Pastva, ekologie a kočování včel Dana Ottová 28.1.2018, 14.00 Lhota - klubovna
2 Kurz pro začínající včelaře Vl. Zemánek 11.2.2018, 14.00 Cep 51
3 Ošetřování včelstev během kalendářního roku Vl. Zemánek 18.3.2018, 14.00 Lhota - klubovna

Přednáška

Dne 18.března t.r. se od 14,00hod.  uskuteční přednáška na téma "OŠETŘOVÁNÍ VČELSTEV BĚHEM KALENDÁŘNÍHO ROKU". Místo přednášky: LHOTA č.22 - klubovna hasičů. Přednášející přítel Vlastmil ZEMÁNEK. Všichni jste srdečně zváni.

Vloženo M/J 02/03/ 2018

KURZ PRO ZAČÍNAJÍCÍ VČELAŘE

 Zapis-z-kurzu-pro-zac-11-02-2018-cep51


 
 
 
 
 
 
 
 
 

VÝROČNÍ ČLENSKÁ SCHŮZE 2018

Výroční členská schůze proběhla dne 28.ledna 2018 -  více viz. níže

Plan-prace-na-rok-2018-vcs

Rozpocet-narok-2018-vcs

Zapis-z-jednani-vcs-dne-28-01-2018

Usneseni-vcs-2018

Vyrocka-28-1-16Vyrocka-28-1-13Vyrocka-28-1-25

 Vyrocka-28-1-36Vyrocka-28-1-9Vyrocka-28-1-2

Narozeniny

V BŘEZNU  mají narozeniny:    přítel Pavel  CANDRA, Jan ŠIMÁNEK,
Jan PÁVEK

  B L A H O P Ř E J E M E

Včela medonosná klíčem k dlouhověkosti?

Přednáška z cyklu Akademické půlhodinky

24. 10. 2017 v 16:00 hodin ve studentském kostele ul. Karla IV. č. 22, České Budějovice. Vstup zdarma.

 

K fundamentálním teoriím popisujícím vývoj života na Zemi patří fenomén v anglické literatuře označovaný jako „cost of reproduction“, tedy v překladu něco jako „cena za rozmnožení“. Jedná se o negativní vztah mezi dlouhověkostí a životaschopností jedince na straně jedné a jeho rozmnožovacím potenciálem či mírou jeho rozmnožení na straně druhé; v zásadě tedy platí závislost, že čím více potomků, tím kratší život rodičů. Fenomén „cost of reproduction“ je sice téměř jako pravidlo pozorován napříč spektrem nejrůznějších organismů, platí zde ovšem jedna podstatná výjimka, a tou je sociální hmyz, kde se totiž jedinci reprodukčních kast dožívají mnohonásobně vyššího věku než nereprodukční jedinci téhož druhu. U včely medonosné se královny v přirozených podmínkách dožívají až čtyřicetinásobně delšího života než dělnice v jejich včelstvech, což s ohledem na to, že se v rámci včelstva jedná o geneticky velmi příbuzné jedince, vybízí k otázce, jakým způsobem je ona dlouhověkost včelí královny nastavena. Dlouhověkost včelích královen je vskutku fascinujícím jevem, ale to, co je ve včelím společenství ještě mnohem zajímavějším, je řízená regulace délky života dělnic, kdy dělnice dokážou v závislosti na potřebách včelstva a v otázce důležitosti vlastního „já“ délku svého života patřičně prodloužit. A to je, zcela nepochybně, pro lidskou komunitu velmi inspirativní.

 

Přednášející:

RNDr. Radmila Čapková Frydrychová, PhD., je výzkumnou pracovnicí Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích a je rovněž pedagožkou na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity, kde vede semestrální kurz Genetické toxikologie.

Jejím dlouhodobým výzkumným zaměřením je studium koncových částí chromosomů, tzv. telomer, na něž se v posledních letech zaměřuje především s ohledem na regulaci délky života a působení vnějších stresových faktorů.

Hustota zavčelení

Hustotu zavčelení je možné si prohlédnou na českých stránkách mezinárodního projektu COLOSS.

Štěpán Ryba – Nemoci včelstev

Dne 28.3. se konala v Č. Budějovicích přednáška v rámci Akademických půlhodinek na téma Nemoci včelstev, od Štěpána Ryby.

Stejně tak jako ostatní živočichové je i včela nevyhnutelně napadána patogeny, jež zodpovídají za nemocnost jednotlivých včel nebo ztráty celých včelstev. Okolnosti, za kterých dochází ke kolapsům včelstev, jsou stále předmětem vědeckého výzkumu. Usuzuje se na kombinace více onemocnění, kombinace nemocí a parazitů a na kombinace nemocí a jiných škodlivých faktorů v životním prostředí.

Záznam z přednášky

 

360° video

MVP - možnosti vyšetření

Upozornění pro všechny včelaře, kteří mají povinnost v rámci "Metodiky kontroly zdraví MZe" (vyšetření na MVP v ochranných pásmech a po pěti letech), že vyšetření lze provádět jen prostřednictvím SVÚ a VÚVč v Dole.

Vyšetření na MVP pro účely přesunů, lze akceptovat i z jiných akrerditovaných laboratoří (AGRO-LA)

Informace je ověřena u Komise pro zdraví včel RV ČSV.

VloženoM/J: 28/02/2017

Pomozte včelám

Včely nezištně zajišťují třetinu potravních zdrojů a většinu vitamínů v naší potravě, udržují rozmanitost rostlinných druhů a tím krásu přírody, kterou obdivujeme. Pochutnáváme si na medu a stále více využíváme léčebné účinky včelích produktů.

A co za to včelám dáváme?

Lány polí, které chemicky zbavujeme kvetoucích rostlin - nazýváme je plevely a další pesticidové pasti intenzivního zemědělství. Sekáme trávníky, lemy polí, remízky dříve než mohou rozkvést. Kácíme aleje nektarodárných a pylodárných stromů a přemýšlýme o likvidaci veškerých akátů (jak absurdní v globalizovaném světě). Značná část České republiky v posledních letech trpí nedostatkem vláhy, zejména v letních měsících. Po odkvětu řepky a ovocných stromů začíná pro včely na mnoha místech hlad. Včelstva jsou čím dál více nemocná a umírají. Jejich odolnost snižuje nedostatečná výživa.

Pojďme jim pomoci

Budou-li mít včely lepší výživu, budou mít také lepší kondici a imunitu. Jsme země chatařů, chalupářů, zahrádkářů, v našich obcích je řada parků, květinových záhonů, nevyužitých úhorů. Každý, kdo disponuje kouskem volné půdy jí může osít směsí květin, které rozkvétají v časném létě a kvetou postupně až do prvních mrazů. Stačí docela malý záhon, když jich budou po celé republice stratisíce.Naši předkové kdysi dokázali pod heslem "Národ sobě" shromáždit dostatek prostředků a znovu postavit shořelé Národní divadlo. Dokážeme takovou národní sílu i ku prospěchu našich včel a tedy ku prospěchu vlastnímu? Cílem této akce je, aby naši republiku pokryly statisíce menších i větších ploch s kvetoucími rostlinami pro včely. Proto včelařský spolek MAJA nabízí kvalitní květinové směsi pro osetí 10 až 20m2 záhonu. Jaro doba setí se blíží. Více na www.majabee.cz.

Vloženo M/J: 10/02/2017

V Mladošovicích dříve včely chovali například u kostela

FALŠOVANÉ MEDY

Falsovane-medy

Vloženo M/J: 30.05. 2016

Marla Spivak: Proč mizí včely


Hledat


Menu


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Aktuality

Medové koláče bez práce. Inovace, která hořkne na jazyku 27.3.2015

„Kdysi jsem četl, že vynálezy, se kterými se člověk setká do deseti let svého života, považuje za samozřejmosti. Vynálezy se kterými se setká mezi desátým a třicátým rokem, považuje za fascinující. A o vynálezech, se kterými se setká po třicítce, říká, že jsou proti přírodě.“

V Česku hynou včely? Očekáváme největší masakr v dějinách, říká včelař 6.1.2015

„Bohužel jsou z celé České republiky hlášeny velké ztráty včelstev. Lze očekávat, že ztráty mohou v některých oblastech dosáhnout masivního úhynu z roku 2008, kdy byly běžné úhyny až poloviny včelstev, někde dokonce i více než devadesáti procent,“ potvrdil LN Jaroslav Hrabák, místopředseda Českého svazu včelařů.

Mladý vědec objevil, jak včas odhalit zákeřný včelí mor 13.11.2014

Včelaři se snad již brzy nebudou muset obávat likvidace svých úlů napadených morem včelího plodu. Děkovat za to mohou Danielu Štiplovi z Českých Budějovic a vědcům z Biologického centra Akademie věd ČR. Vyvinuli zařízení, které pomůže obávanou nemoc objevit ještě předtím, než je nutné včelstva spálit.

Statisíce včel možná pomůže zachránit lékárnička, která rozezná včelí mor 31.10.2014

Jihočeští vědci vyvinuli balíček, preventivní lékárničku, který dokáže předejít zkáze včelstva tím, že včas odhalí infekci včelím morem. Ten zahubil v Evropě už miliony včel. Problém je hlavně ve zdlouhavé detekci patogenu a rychlém šíření choroby pomocí spor.

Včelaření ve městě 5.9.2014

Rozhovor se včelařem a propagátorem městského včelaření Jiřím Cafourkem o výhodách chování včel ve městě, kvalitě medu a o tom, kde všude se dá postavit úl.

« Novější | Starší »

Návštěvy (od 5.10.2009)